سیستم رادیوفرکانسی

امواج راديو فركانسی (RF) سالهاست كه در دنياي پزشكي براي اهداف گوناگون كاربرد دارد. تا كنون بعنوان وسيله اي ايمن و دقيق براي انجام جراحي هاي كوچك، بدون عوارض و اسكار، معرفي شده است. RF Tightening كاربرد جديدي از امواج راديو فركانس در زمينه پوست و زيبايي براي درمان سلوليت و رفع علائم پديده Aging(پيري پوست) است كه توسط صاحبان اين تكنولوژي براي آنها ويژه شده است. كليات: پديده Aging (پيري پوست)، چين و چروك صورت و دور چشم، آكنه، سلوليت و انباشتگي چربي در نواحي مختلف بدن و بهم ريختن تناسب اندام، موضوعات بحث و عمل هميشگي حوزه پوست و زيبايي اند بطوريكه سبب توليد انواع روشها و تكنولوژيهاي درمان مشكلات ياد شده مانند رولر وكيوم، الكتروتراپي، اوترسوند، مزوتراپي، LLLTو غيره گرديده است. ساختار اصلي سيستم هاي RF در واقع شامل يك نوسان ساز امواج الكترونيكي (RF.oscillator) در محدوده فركانس راديوئي است. ساختار سيستم هاي RF_Tightening نيز مانند سيستم هاي RF جراحي است و تفاوت اصلي آنها در فركانس و ساختار الكترودهاي آنست.
مكانيسم عمل: براي درك مكانيسم عمل RF_Tightening لازمست نگاهي اجمالي به بحث ترموتراپي نمود.
ترموتراپي روشي است كه گرما را براي درمان بسياري از بيماريها يا كمك به درمان بسياري از بيماريها بكار مي گيرد. ميزان گرماي اعمال شده در ترموتراپي 37 الي 44 درجه سانتيگراد است. ترموتراپي به 2 صورت انجام مي گيرد: در روش سطحي از تجهيزاتي مانند چراغ مادون قرمز،(IR) حمام پارافين و كيسه آب گرم (Hot pack) استفاده مي شود. عمق نفوذ حرارت در اين روش حدود يك سانتيمتر است. در روش عمقي از تجهيزاتي چون اولتراسوند، ديا ترمي و مايكروويواستفاده مي شود. اين تجهيزات خود گرما توليد نمي كنند بلكه موجب توليد گرما در بافت هاي عمقي بدن مي شوند مكانيسم عمل سيستم هاي RF_TIGHTENING نيز مانند سيستم هاي ترموتراپي عمقي است. اگر موضعي از بدن تحت ترمو تراپي سطحي يا عمقي (حرارت 37 ال ي44 درجه سانتيگراد) قرار مي گيرد موجب: 1. افزايش متا بوليسم(سوخت وساز بافتي) 2. افزايش Microcirculation (گردش خون مويرگي) 3. وليپوليز چربي ها و وارد شدن آنها به چرخه سوخت وساز خواهد شد. اين اثرات نتايج زير را در موضع درمان به بار مي آورند: 1. افزایش خونرسانی به سلولها 2. بهبود در ناژ لنفي 3. پاكسازي و حركت سموم و مواد زائد از موضع 4. افزايش سوخت و ساز كلاژن 5. افزايش تونيستي و الاستيستي عضلات موضع و لاغري موضعي.
RF_Tightening وسيله اي است كه امواج راديويي را با فركانس بالا توليد و از بافتهاي بذن عبور داده و موجب توليد حرارت عمقي به ميزان 38 الي 44 درجه سانتيگراد در آنها مي شود. سيستم هاي RF_Tightening نيز مانند RFهاي بكار رفته در جراحي داراي 2 نوع الكترود(2 قطبي Bipolar) و (تك قطبي Monopolar) هستند، با اين تفاوت كه جريان را به سطح بزرگتري از بدن اعمال مي كنند. و حرارت در يك نقطه متمركز نمي شود بلكه در يك منطقه پخش مي گردد. در استفاده از پروب باي پلار نيازي به اتصال به الكترود منفي نيست بهمين دليل امواج فقط در موضع تماس جريان ميابند و عمق نفوذ امواج كم، سطحي و در حد بافت درم و زير درم بوده اند وترموتراپي بصورت سطحي انجام مي گيرد. در استفاده از پروب مونو پلار، اتصال الكترود منفي الزامي است، بنابراين امواج در كل بدن جريان ميابد و عمق نفوذ امواج بيشتر و در حد بافت هاي چربي است و لذا ترموتراپي عمقي انجام مي گيرد.
كاربرد: با نظر به قابليت های سيستم RF_Tightening در انجام ترمو تراپي اين سيستم مي تواند در درمانهاي Remodeling صورت و بدن و نيز درمان سلوليت موفق و موثر باشد.

.
1. Remodeling صورت و بدن : اين دستگاه با افزايش دما و نيز كاهش چربي غدد مي تواند در درمانهاي Remodeling صورت و بدن موثر باشد، از جمله:
_ از بين بردن چين و چروك در صورت و دور چشم _ رفع شلي پوست در قسمت هاي مختلف بدن _ درمان آكنه فعال _ و كاهش چربي هاي انباشته شده در نواحي مختلف بدن.

.
2. سلوليت : براي درك موفقيت RF_Tightening در درمان سلوليت كافي است علل بروز و روش درمان سلوليت را مرور نماييم.

.
علل بروز سلوليت:
_ تجمع چربي در سلولهاي چربي
_ كاهش و توقف تخليه لنف و جريان خون مويرگي
_ افزايش مواد سمي حاصل از متابوليسم ( سوخت و ساز مواد)
_ كاهش متابوليسم و تبادلات حياتي
_ افزايش درم بافتي و فيبروزه شدن بافت همبند

.
روش درمان سلوليت:
_ جريان خون مويرگي در موضع افزايش داده شود
_ آب و مواد سمي زائد بوسيله درناژ لنفي از موضع خارج گردد.
_متابوليسم از طريق اكسيژن رساني افزايش يابد
_ سايز سلولهاي چربي كوچك شود.
_ با تحريك فيبرها، خاصيت الاستيك بافت همبند باز گردانده شود.

.
با نگاهي به مطالب فوق و مرور دوباره اثرات فيزيولوژيك ترموتراپي، ميتوان گفت كه سيستم هاي RF_Tightening مي توانند با توليد كلاژن و افزايش Tone up، افزايش گردش خون موضعي، درناژ لنفي و ليپوليز چربي ها، بطور موثري سلوليت را درمان نمايد. بعلت عبور امواج راديويي از بافت ها و ايجاد حرارت در درون و عمق آنها توانمندي اين دستگاه ها نسبت به دستگاهاي ديگر بطور قابل ملاحظه اي افزايش يافته و موجب گرديده است كه سيستم هاي RF_Tightening در رفع مشكلات پوستي توانمند تراز تكنولوژي هاي مشابه عمل نمايد و نتايج قطعي آن در جلسات درماني كمتري ميسر شود.
شرکت روناس طب تولید کننده و ارائه دهنده انواع دستگاه های معرفی شده در این مقاله نیز میباشد.چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت محصولات سرمایه ایی این شرکت به آدرس www.Ronasteb.com مراجعه فرمایید.

بستن منو